Založení sboru
Sbor dobrovolných hasičů v Branišově byl založen 13. března 1904, uvedeno v protokolu, který byl sepsán při schůzi občanů (tenkrát ještě obce s názvem Branšov). Na této schůzi se každý z přítomných zavázal a podpisem svým vlastnoručně potvrdil, že zaplatí na zřízení hasičského sboru a zakoupení stříkačky částku v penězích vypočtenou dle velikosti výměry pozemků.
Jména zakládajících členů Sboru dobrovolných hasičů v Branišově včetně funkce ve sboru: Starý Josef – starosta sboru (ochránce), Tulis Antonín – stříkačník, Starý Jan – jednatel (ochránce), Kabrda Antonín st. – trubač, Holeček František – pokladní (ochránce), Kabrda Antonín ml. – stříkačník, Dvořáček Adolf – člen výboru, Brhel František – stříkačník, Večeřa František – velitel (ochránce), Brychta Cyril – stříkačník, Jež Adolf – podvelitel, Křenek Jan – lezec, Tulis František – podvelitel, Jež František – stříkačník – lezec, Holeček Antonín – četař (lezec), Holeček František – trubač, Holeček Emil – četař, Češka Antonín – četař, Chyba František – četař, Jež Adolf – četař, Kyncl Josef – lezec, Tulis Josef – stříkačník, Tulis Jan – lezec.
Při schůzi obecního a hasičského výboru ze dne 16. června 1904 byla schválena smlouva na zakoupení stříkačky s příslušenstvím od firmy R. A. Smekal v Čechách u Prostějova za 1 800,- korun v rakouské měně. Pro tuto stříkačku byla příštího roku 1905 postavena hasičská zbrojnice pod kapličkou na obecním pozemku.
Sled událostí ve sboru
Dne 7. října 1945 na veřejné schůzi požádal Sbor dobrovolných hasičů občany obce Branišov o peněžitý příspěvek na zakoupení nové stříkačky. Tento požadavek sboru byl přítomnými občany odhlasován a následnou sbírkou se vybralo celkem 23 700 Kč. Za tyto peníze byla zakoupená motorová stříkačka “PS 8”. V roce 1967 bylo hasičské vybavení doplněno o nové hadice a automobilem značky “Steyer”. V roce 1975 byl zakoupen starší automobil “Tatra 805”. V roce 1984 členové sboru zhotovili sušák na hadice a technické vybavení sboru bylo doplněno o motorovou stříkačku “PS 12”. V roce 2011 získal sbor ojetý automobil Volkswagen transporter vyřazený od Policie ČR. V letech 2011 a 2012 byly na autě provedeny opravy, tak aby bylo auto využitelné pro účely sboru.
Sbor hasičů z Branišova se účastnil výjezdů k požárům, tak i poplachových cvičení a požárních cvičení :
1952 – požár hospodářských a obytných usedlostí pana Bohumila Křenka a Františka Ambrože
1975 – požár porodny pro prasnice pana Krejska a hospodářské budovy pana Krále v Blažkově
1981 – požár neobydleného domu pana Svobody v Branišově
1985 – výjezd k požáru na Olešínkách
1990 – požár kůlny a skladu slámy v blízkosti branišovského kravína
1997 – požár kravína v obci Olešínky
Naše požární družstva se pravidelně zúčastňují okrskových soutěží, v počtu jednoho až dvou družstev. Na těchto soutěžích se většinou umístňují na předních pozicích. V našem sboru je velmi dobrá práce s mládeží. Již od 80. letech měl náš sbor s přestávkami žákovská družstva. V posledních letech se naše žákovské družstvo zúčastňuje soutěže DHL. Poslední dva ročníky tuto soutěž dokonce vyhrálo (roky 2010 a 2011).
Aktivity sboru
Hasiči ze sboru se také účastnili při budování a údržbě obce Branišov. Např. v letech 1947 – 1950 budování veřejného vodovodu s požárními hydranty, budování kanalizace s následnou opravou komunikací (asfaltový povrch – rok 1964), výstavba kulturního domu započatá v roce 1956 a ukončená v roce 1959, vybudovaní hasičské nádrže v roce 1972, zpevnění hráze rybníka v roce 1984 a stavba autobusové zastávky v roce 1985.
Sbor také významně přispívá ke kulturnímu životu obce. V roce 1932 byl sborem dobrovolných hasičů slavnostně odhalen památník desetiletého trvání Československého státu spolu s pomníky prvního prezidenta prof. T. G. Masaryka a spoluzakladatele republiky Dr. A. Švehly – během války musel být odstraněn. Od roku 1969 se na parketě za kulturním domem pořádají každým rokem (první srpnovou neděli) tradiční výlety. Hrají zde přední dechové hudby z jižní Moravy a jižních Čech. Sbor se podílí na ostatních kulturních akcích v obci, jako například tradiční maškarní ostatkovou veselici a Svatováclavské hody.
Současnost
K 1.lednu 2012 má sbor 42 dospělých členů a 7 dětských členů. V zásahové jednotce má 7 členu včetně zásahové výstroje. Pro požární zásah a cvičení sboru se udržuje v provozu motorová stříkačka PS 12 a dokončuje se oprava zásahového vozu Volkswagen Transporter. Sbor dále udržuje v chodu koňskou stříkačku z roku 1904, motorovou stříkačku PS 8 a nákladní automobil Tatra 805. Toto zařízení je uloženo v hasičské zbrojnici na návsi nebo v prostorách KD.
Členská základna sboru dobrovolných hasičů ke dni 1.1.2012:
Výbor:
Gerlich Martin – starosta sboru
Ing. Holeček Ladislav – zástupce starosty
Starý Mojmír – velitel
Večeřa Jiří – jednatel
Ing. Jež Miroslav – pokladník
Gerlich Josef – člen výboru
Gerlich Roman – člen výboru
Holeček Ladislav st. – člen výboru
Šandera Pavel – člen výboru – kronikář
Další členové sboru :
Ambrož Jaroslav, Brychta Ladislav st., Brychta Ladislav ml., Holeček Emanuel, Holeček František, Holeček Miloš, Jambor Filip, Ing. Bc. Jež Jiří, Jež Josef, Jež Miroslav, Jež Petr, Křenek Bohumil, Křenek Ladislav st., Křenek Ladislav ml., Kulka Jiří, Kulka Pavel, Starý Lukáš, Starý Miroslav, Střešňák Jiří, Svoboda Petr, Tulis František, Tulis Jaroslav, Tulis Jiří, Tulis Josef č.22, Tulis Josef st. č.29, Tulis Josef ml. č.29, Tulis Josef st. č.35, Tulis Václav, Tulis Zdenek, Večeřa Petr, Vítek Adolf.